Ako sa zbaviť dlhov

Problémy s dlhmi nezmiznú samy od seba. Ak ste si na seba vzali viac záväzkov, než zvládate splácať, je na čase podniknúť radikálne kroky k tomu, aby sa Vaša situácia vyriešila.

Nezatvárať pred záväzkami oči

Chodia Vám upomienky od veriteľov a Vy ich ani neotvárate a hneď sa ich zbavíte? Vaše dlhy tým ale nezmiznú, naopak si prirobíte viac problémov a možno dorazí aj "strašiak" menom exekúcia. Zmenou telefónneho čísla alebo bydliska tiež nič nevyriešite. S veriteľmi komunikujte, je dosť dobre možné, že sa Vám podarí dohodnúť si nový splátkový kalendár.

Spíšte svoje dlhy

Strácate o svojich pôžičkách a mesačných splátkach prehľad? Zo zmlúv a priamo od veriteľov zistite, koľko komu dlhujete a ako dlho budete ešte pôžičku splácať, urobte si prehľad a zamerajte sa prednostne na pôžičky, ktoré najviac "horia". Dôležité sú aj vyššie sankcie za nečinnosť.

Koniec zadlžovania

Nepokračujte v zadlžovaní, nezjednávejte si ďalšie pôžičky preto, aby ste mali na splatenie tých existujúcich. Ľahko by ste sa dostali do bludného kruhu pôžičiek. Navyše ich budete získavať za stále nevýhodnejších podmienok.

Uskromnite sa

Po dobu splácania dlhov radšej obracajte v ruke každú korunu, snažte sa výdavky znížiť na minimum a zvýšiť, aspoň prechodne, svoje príjmy. Niektoré veci si môžete dopriať, až bude Vaša finančná situácia priaznivejšia, o to väčšiu z nich budete mať radosť. Určité výdavky sú zase skôr nadštandardom, netreba denne si dopriať kávu v kaviarni. Sú to malé položky, ale sčítajú sa.

Zverte sa svojim blízkym

Netajte svoje dlhy pred najbližšiou rodinou. Uľaví sa Vám a je dosť dobre možné, že sa Vám pokúsi nejako finančne pomôcť či poradiť a rýchlejšie s dlhmi zatočíte. Tiež budú lepšie chápať, že si momentálne nemôžete niektoré veci dovoliť.

Oddĺženie a konsolidácia

Konsolidácia pôžičiek je zlúčenie viacerých úverov do jedného u niektorej z bánk. Získate tým výhodnejšie podmienky a lepší prehľad, mesačne budete platiť jedinú splátku. Ak máte niekoľko záväzkov po splatnosti a už neviete, ako ďalej, zvážte možnosť oddĺženia čiže osobného bankrotu.

our tip strips2

Náš tip:

Potrebujete peniaze rýchlo a bez formalít? Požiadajte si o rýchlu pôžičku 25 € - 6.500 €. Peniaze môžete mať do 24 hodín na svojom účte.
Online žiadosť tu.