Ako spoznať podvodnú pôžičku

Okrem solídnych poskytovateľov pôžičiek a úverov sa vyskytujú aj podvodné ponuky. Ako je včas spoznať a dať od nich ruky preč? U niektorých to ide ľahko, iné môžu byť problematickejšie. Držte sa určitých pravidiel a dajte pozor na varovné signály, ktoré hlási, že je niečo v neporiadku.

Preverte si spoločnosť

Ponuky nebankových spoločností nemusí byť rozhodne vždy zlé. Danú firmu si ale vždy najskôr preverte, či vôbec reálne existuje. Ak pôžička odkazuje na fyzickú osobu, nie spoločnosť, je to zle. Seriózna spoločnosť máva aj kamennú pobočku, uvedená telefónne čísla, adresy a kontakty existujú a dá sa vďaka nim sa spoločností spojiť. Samozrejmosťou by mala byť klientská linka. Ak vidíte ako jediný kontakt spoplatnenú linku, väčšinou začínajúci deviatkou, je niečo zle a vo váš prospech to rozhodne nehrá. Ak musíte kvôli úveru volať na spoplatnenej číslo, radšej si tieto penzie ušetrite. Dôležité sú aj referencie. Dnes nie je problém si zistiť skúsenosti iných klientov pomocou internetu. Pomôcť môžu aj stránky Združenie obrany spotrebiteľov.

Málo informácií

Pri rokovaní sa snažte zistiť čo najviac informácií. Ak sú vám zamlčané, alebo vám nie je vysvetlené to, čomu nerozumiete, choďte inam. Navyše ak vám hneď pri prvej schôdzke sľubujú úver, neverte tomu. Väčšinou z vás len vylákajú ďalšie peniaze. Výnimkou sú napríklad rýchle SMS pôžičky, kedy vám peniaze pristanú na účte takmer okamžite.

Poplatky dopredu

Ak sú po vás vyžadované poplatky dopredu, je to varovný signál. Poplatok za spracovanie žiadosti o úver znamená, že sa jedná pravdepodobne o spoločnosť, ktorá z týchto poplatkov žije. Buďte obozretní aj vo chvíli, keď vám finančné inštitúcie podmieňuje poskytnutie úveru uzavretím iného finančného produktu. Jedná sa napríklad o nezmyselnú poistku, ktorá pre vás nie je výhodná. Seriózne nebanková spoločnosť po vás nebude požadovať poplatky dopredu, maximálne symbolickú 1 Sk pre overenie bankového účtu. Ostatné poplatky sú zahrnuté v cene pôžičky. Veľmi vysoké poplatky alebo úroky môžu niekedy až hraničiť s úžerou a takáto pôžička vám nepomôže, naopak.

Preštudujte si dôkladne zmluvu

Dajte si čas na prečítanie celej zmluvy a na rozmyslenie. Ak vás spoločnosť do niečoho tlačí, alebo tvrdí, že ponuka platí iba v túto chvíľu, radšej ju odmietnite. Vždy majte možnosť poradiť sa aj s právnikom.

our tip strips2

Náš tip:

Potrebujete peniaze rýchlo a bez formalít? Požiadajte si o rýchlu pôžičku 25 € - 6.500 €. Peniaze môžete mať do 24 hodín na svojom účte.
Online žiadosť tu.