Ako získať výpis z registrov dlžníkov

Strácate prehľad o svojich dlhoch? Potom je načase požiadať o ich výpis. Každý úver, obstaranie kreditky, prečerpanie účtu a dlh, vrátane informácií o vás, sa totiž dostane minimálne do jedného z registrov dlžníkov. Výpis získate poštou, osobne alebo prostredníctvom SMS, záleží, o ktorý z registrov sa zrovna jedná.

Dostať sa do registra je veľmi jednoduché

Do bankového alebo nebankového registra dlžníkov sa dostanete už vo chvíli, keď o úver požiadate, ani nemusíte ešte nič dlhovať. Získať môžete ale aj pozitívne záznam, ak všetko včas splácate a osvedčíte ako spoľahliví klienti, taký záznam je vám naopak k dobru.

Ako dlho sa informácie uchovávajú

Ak úver nezískate, záznam o tejto akcii sa uchováva rok. Informácie o záväzkoch po ich splatení sa uchovávajú ešte ďalšie 4 roky v Bankovým či nebankový registra klientskych informácií. (BRKI a NRKI). Ak ste sa záväzky v omeškaní, dostávate sa do ďalšieho z registrov, známeho pod skratkou SOLUS (Združenie na ochranu lízingu a úverov spotrebiteľom). Tu sú informácie ukladané po dobu 3 rokov. Ak ste dlhovali telefónnemu operátorovi, k vymazaniu dôjde po roku.

Chcete zistiť, či v týchto registroch máte záznam? Nebude to tak jednoduché, rozhodne sa túto informáciu nedozviete po telefóne alebo cez internet. Ale zase tak zložité to tiež nie je.

Výpis z BRKI a NRKI

Ak potrebujete informácie z BRKI a NRKI, stiahnite si na ich webových stránkach formulár, vyplňte ho, nechajte úradne overiť podpis a odošlite poštou. Doniesť ho ale môžete aj osobne na pobočku na adrese Karadzicova 8/A (Bratislava 1). Ak vám stačí informácie do 30 dní, zaplatíte 3,50 Eur. Akonáhle vám budú informácie posielané poštou, priplatíte si aj za poštovné. Expresné spracovanie stojí 7 Eur, plus prípadné poštovné.

Výpis zo SOLUS

O výpis z registra SOLUS možno požiadať iba písomne. Zaslanie na dobierku vás vyjde na 7 Eur. osobne alebo telefonicky toto združenie informácie neposkytuje. Je tu ale ešte jedna možnosť, niekomu treba bude vyhovovať viac. Jedná sa o výpis prostredníctvom SMS správy. najskôr sa vám vygeneruje špeciálny kód za 3,50 Eur, ktorý dostanete poštou. Žiadosť o kód sa posiela písomne či elektronickou žiadostí s úradne overeným podpisom. SMS výpis s použitím tohto unikátneho kódu vás potom vyjde na 3,50 Eur.

our tip strips2

Náš tip:

Potrebujete peniaze rýchlo a bez formalít? Požiadajte si o rýchlu pôžičku 25 € - 6.500 €. Peniaze môžete mať do 24 hodín na svojom účte.
Online žiadosť tu.