Zásady, ktoré je potrebné dodržiavať u pôžičiek

Nemáte s pôžičkami veľké skúsenosti a bojíte sa, aby ste si dobre vybrali, zvládli splácať a nezabředli do dlhov? Potom sa držte desiatich zásad, ktoré vám zabráni urobiť nejakú zbytočnú chybu:

1. Zvážte nutnosť pôžičky

Najprv si rozmyslite, či je pôžička naozaj jediným možným a najlepším riešením, a či ju budete môcť splácať. Nepožičiavajte si na veci, ktoré nie sú životne nutné. pozrite sa, či nemôžete obmedziť niektoré výdavky, niečo predať, alebo či vám nepožičia niekto blízky. Požičajte si len toľko, koľko môžete splatiť.

2. Neberte hneď prvý pôžičku, na ktorú narazíte.

Ponúk je naozaj veľa. Bezpečnejšie a výhodnejšie býva získať pôžičku od banky. Ak splníte podmienky, určite ju uprednostnite pred nebankovými spoločnosťami. Tie majú síce pôžičky dostupnejšie, ale zato sú rizikovejšie a majú vyššiu RPMN. Vyberte niekoľko ponúk a porovnajte parametre. Vyberajte renomovanej spoločnosti.

3. Žiadne poplatky vopred

Vyvarujte sa pôžičiek, ktoré požadujú poplatky vopred alebo získanie úveru podmieňujú využitím niektorej z ďalších finančných produktov spoločnosti. Solídny spoločnosti poplatky vopred nevyžadujú.

4. Ručenia majetkom?

Ak musíte za pôžičku ručiť majetkom, rozmyslite si to o to dôkladnejšie. Premyslite, či zvládnete o to, čo dávate do zástavy, prísť v prípade problémov so splácaním.

5. Zamerajte sa na RPMN

Pri porovnávaní toho, ako je ktorá pôžička výhodná alebo nie, by vás mal zaujímať predovšetkým jeden údaj, a to RPMN. Jedná sa o náklady, ktoré s pôžičkou budete mať, vrátane všetkých poplatkov. Údaje o výhodných úrokoch môžu byť totiž niekedy zavádzajúce.

6. Predčasné splatenie

Zistite si, za akých podmienok, a či vôbec, možno pôžičku predčasne splatiť. Vyberte si pokiaľ možno takú, ktorá to umožňuje, as čo najnižšími poplatkami alebo zadarmo. Niekedy totiž sankcie za predčasné zaplatenie dosahujú niekoľko desiatok percent. Akonáhle sa dostanete k peniazom, pôžičku čo najrýchlejšie splaťte a zbavte sa tohto záväzku.

7. Dôkladne čítajte zmluvu

Zmluve, ktorú máte podpísať, venujte veľkú pozornosť. Celú si ju dôkladne prečítajte vrátane Všeobecných podmienok spoločnosti a pasáží písaných drobným písmom. len potom vás nič neprekvapí. Niekedy je dobré zmluvu konzultovať s právnikom. Dajte si na preštudovanie dosť času, a akonáhle vás bude niekto do niečoho tlačiť, radšej cúvnite. Nepodpisujte niečo, čomu nerozumiete!

8. Poistite sa

Pre prípad nemožnosti splácania sa môžete poistiť. Najmä u vyšších pôžičiek je to veľmi doporučitelná záležitosť.

9. Konsolidácie môže pomôcť

Ak máte viac pôžičiek, môžu vás splátky a poplatky jedného dňa úplne pohltiť. Aby sa tak nestalo a vy ste mali presný prehľad o vašich záväzkoch, skúste konsolidáciu pôžičiek, teda ich zlúčenie do jednej. Je to výhodný krok, ktorý ponúka väčšina spoločností.

10. Využite rád odborníkov

Ak si neviete so svojou finančnou situáciou rady, skúste odbornú pomoc. Vo väčších mestách existujú bezplatné poradne, do ktorých sa stačí telefonicky objednať. Rozhodne neriešte pôžičku ďalšou pôžičkou.

our tip strips2

Náš tip:

Potrebujete peniaze rýchlo a bez formalít? Požiadajte si o rýchlu pôžičku 25 € - 6.500 €. Peniaze môžete mať do 24 hodín na svojom účte.
Online žiadosť tu.